Fri fragt
Levenhuk DTX 30 Digital Microscope - Mikroskop
Levenhuk DTX 30 Digital Microscope er et moderne USB digitalt mikroskop med foto- og videoregistreringsfunktion. Det er nemt at bruge og har en bred vifte af applikationer. Mikroskopet tilsluttes en PC eller bærbar computer via en standard USB 2.0 port. Det leveres med særlig software til måling af lineære størrelser, områder, vinkler og radiusser af studerede prøver. Mikroskopet har en gummiert krop, der sikrer et godt greb og forhindrer enheden i at glide ud af hænderne. Det anbefales at montere mikroskopet på det medfølgende stativ for bedre resultater. Pris: 903,00 DKK
På lager
Leveringstid 3-7 dage
Fri fragt
Dansk webshop
100 dages returret
Gratis fragt ved 699,-
Specifikationer for Levenhuk DTX 30 Digital Microscope - Mikroskop
Levenhuk DTX 30 Digitalt Mikroskop er en moderne digital mikroskop med USB-forbindelse, der kan tage billeder og optage videoer. Det har et 2Mpx kamera, der kan forstørre i området 20-230x. Dette mikroskop er velegnet til forskellige forskningsområder som elektronik, smykker, biologi, zoologi osv.Mikroskopet tilsluttes en PC eller bærbar computer via en standard USB 2.0 port. Du kan studere prøver og redigere billeder ved hjælp af den medfølgende billedbehandlingssoftware. Softwaren har en brugervenlig grænseflade med knapper til billed- og videoredigering, udskrivning af billeder, gemme data på harddisken og mange andre funktioner. For eksempel kan du bruge måle- og kalibreringsfunktionerne til at måle længde, omkreds, radius eller diameter af prøver samt deres vinkler.
Levenhuk DTX 30 er meget let at bruge og kræver ikke særlige færdigheder. Den kompakte størrelse gør den velegnet til hjemmebrug. For bedre resultater anbefales det at montere mikroskopet på det medfølgende stativ. Mikroskopets gummibelagte krop er behagelig at røre ved og sikrer et godt greb, så enheden ikke glider ud af dine hænder.
Funktioner:
- 8 hvide LED'er med justerbar lysstyrke
- Realtidsobservationer på din PC-skærm
- Mulighed for at tage fotos og optage videoer
- Inkluderer software til måling af lineære størrelser, områder, vinkler og radiusser af prøver
- Bred vifte af anvendelser
- Nem at bruge
- Kompatibel med Windows og Mac OS
Sættet inkluderer:
- Levenhuk DTX 30 Digitalt Mikroskop
- USB-kabel
- Stativ
- Beskyttende plastobjektivdæksel
- Software-CD
- Brugervejledning og livstidsgaranti
Anbefalinger til brug af software:
For at programmet kan fungere korrekt, skal du kun starte den installerede applikation, når dit mikroskop er tilsluttet en PC og klar til observationer.
Bemærk: Levenhuk DTX 30 Digitalt Mikroskop er ikke kompatibelt med eksterne digitale kameraer.
| Mærke | Levenhuk, Inc., USA |
| Garanti, år | livstid |
| EAN | 5905555004297 |
| Pakkestørrelse (LxBxH), cm | 6,5x21x15 |
| Forsendelsesvægt, kg | 0,35 |
| Type | digital |
| Hoved | digital skærm/PC-skærm |
| Optisk materiale | optisk glas |
| Forstørrelse, x | 20-230 |
| Forstørrelsesområde | op til 200x |
| Fokus | manuel, 0-150mm |
| Krop | plastik |
| Belysning | LED |
| Justering af lysstyrke | ja |
| Strømforsyning | 5V DC via USB-kabel |
| Megapixel | 2,0 |
| Videoptagelse | ja |
| Billedformat | *.jpg |
| Software, drivere | fotobehandlings- og videobehandlingssoftware med objektmålefunktion |
| Output | USB 2.0 |
| Systemkrav | OS Windows 7/8/10, Mac 10.6 ~ 10.15 1,8 GHz Intel P4 og derover, 512 MB RAM, 64 MB grafikkort, USB 2.0, CD-ROM |
| Brugerniveau | for børn, begyndere |
| Sværhedsgrad ved samling og installation | meget simpel |
| Billede | 1600x1200, 1280x720, 640x480 |
| Videformat | *.avi |
| Anvendelse | børn (3-7 år), til anvendt forskning |
| Belysningsplacering | øverst |
| Forskningsmetode | bright field |
| SKU | 61020 |
| EAN | 5905555004297 |
| Brand | Levenhuk |
| Varetype | Mikroskop |
| Brand -> Varetype | Levenhuk -> Mikroskop |
| Varetype -> Brand | Mikroskop -> Levenhuk |
Spar
12%
12%
Spar
40%
40%




