Vi rydder op! Stor lagerrydning - Klik her
Dansk webshop
100 dages returret
Gratis fragt ved 699,-

Levenhuk Magus Bio D230tl Biological Digital Microscope - Mikroskop

rugsvejledning)
- Bio D230TL Biological Microscope (mikroskop, strømforsyning, støvovertræk, brugervejledning)
- Trinokulært hoved med øjestykker
- 5 uendelige achromatiske objektiver
- LED-lys
- Kondensator med plads til mørkefelt- eller fase-slider
- Fokuseringsmekanisme med grove og fine knapper
- Mulighed for tilføjelse af ekstra tilbehør som øjestykker, objektiver, polariseringsenheder og kalibreringsslider.

Tilbuddet udløber 07-08-2026
Pris: 11.445,95 DKK Vejl.: 13.006,00
På lager
Leveringstid 3-7 dage
Fri fragt
Dansk webshop
100 dages returret
Gratis fragt ved 699,-

Specifikationer for Levenhuk Magus Bio D230tl Biological Digital Microscope - Mikroskop

Den biologiske mikroskop MAGUS Bio D230TL er et nødvendigt værktøj i et laboratorium til sanitetskontrol samt i et diagnostisk eller forskningscenter. Mikroskopet har en trinokulær hoved og en LED-gennemlyskilde og er velegnet til observation af gennemsigtige og transparente prøver. I den grundlæggende konfiguration bruges brightfield-teknikken til observationer. Med ekstra tilbehør som mørkefelt, polariseret lys og fasekontrast er der yderligere mikroskopi-teknikker til rådighed til videre forskning.

Det digitale kamera MAGUS CDF10 er designet til brightfield- og mørkefelt-mikroskopi-teknikken. Det tilbyder lav støj og høj lysfølsomhed. Kameraet har en 2MP sensor og leverer realistiske Full HD-billeder (1920x1080px) ved observation med 40x, 60x og 100x objektiver. Video optages med 125fps ved maksimal opløsning og har glatte overgange mellem billeder. Bevægelsen af prøven vises i realtid uden forsinkelser. Kameraet gør det nemt at arbejde med bevægelige prøver og er ideelt til klasseværelsesdemonstrationer. Kameraet har en USB3.0 interface, hvilket giver en dataoverførselshastighed, der er 10 gange hurtigere end USB 2.0 kameraer. Det anbefales til professionelle laboratorier, forskning eller universitetsuddannelse.

Observationstuberne på mikroskopet kan rotere 360°, hvilket gør det muligt at justere øjestykkerne til observatørens højde. Det er muligt at justere diopterindstillingerne for den venstre tube. Der er også en lodret tube til montering af et digitalt kamera (medfølger ikke).

Mikroskopet bruger uendelige achromatiske objektiver, og der kan monteres 5 objektiver samtidigt i næsestykket. Én plads er tom til tilføjelse af et ekstra objektiv. Det roterende næsestykke med objektiver er orienteret mod indersiden, så brugeren kan se objektiverne indsat i den optiske vej. Mikroskopets forstørrelsesområde er 40 til 1000x, og den øvre grænse kan øges op til 1500, 1600 eller 2000x med ekstra øjestykker.

Takket være LED-pæren ændres farvetemperaturen ikke, når belysningen justeres. LED-pæren er 3W med en levetid på 50.000 timer og drives af AC-strømforsyningen. Abbe-kondensatoren har en plads til en mørkefelt- eller fase-slider, hvilket gør det nemt at skifte mellem mikroskopi-teknikker. Mikroskopet er også udstyret med en felt-diaphragm til indstilling af Köhler-belysningen. Kondensatoren kan justeres i højden og centreret.

Bevægelsen af prøven på scenen er glidende og præcis. Den mekaniske fastgørelse kan fjernes fra scenen efter behov, f.eks. ved manuel scanning. Derudover er en scene uden en positioneringsrack nemmere at arbejde med. Fokuseringsknapperne er koaksiale og placeret på hver side af mikroskopet, så brugeren frit kan placere deres hænder på bordet. Der er både fine og grove fokuseringsknapper. Mekanismerne bevæger sig glidende, så der kræves ikke yderligere indsats. Der er også en grov fokuseringsspændingsjusteringsknap og en grov fokuseringslåseknap.

Valgfrit tilbehør udvider mulighederne for MAGUS Bio D230TL mikroskopet afhængigt af specifikke anvendelser. Dette inkluderer øjestykker, objektiver, mørkefelt- og fasekontrast-kondensatorer, polariseringsenheder, digitalkameraer, kalibreringsslider osv.

Nogle vigtige funktioner i mikroskopet inkluderer et trinokulært hoved med en lodret tube til kamera, 360° rotation, diopterjustering på den venstre tube, en revolver til 5 objektiver med uendelige achromatiske objektiver, observationer i gennemlyst lys med en 3W LED-lyskilde, koaksiale grove og fine fokuseringsknapper, en grov fokuseringsspændingsjusteringsknap og en grov fokuseringslåseknap samt en kondensator med en plads til en fase- eller mørkefelt-slider og mulighed for at installere ekstra tilbehør.

Nogle vigtige funktioner i kameraet inkluderer dets anvendelse til brightfield- og mørkefelt-mikroskopiobservationer med 40x, 60x og 100x objektiver, dets overkommelige pris til mørkefelt-mikroskopi med en stor pixelsensor, dets opløsning på 1920x1080px, hvilket gør det ideelt til visning af billeder på en Full HD-skærm, dets 125fps til observation af bevægelige prøver, optagelse af video og bevægelse af prøven uden ryk eller forsinkelser, dets SONY Exmor bagoplyste farve-CMOS-sensor, der giver lavt støjniveau og høj lysfølsomhed selv i svagt lysforhold, hvilket giver klarere, lysere og mere farvefyldte billeder, dets USB3.0 interface til hurtig og glat dataoverførsel samt dets software med funktioner som foto, videooptagelse, redigering, ekstern skærm, lineære og vinklede målinger.

Sættet inkluderer MAGUS CDF10 Digital Camera (digitalt kamera, USB-kabel, installations-cd med drivere og software, b


MærkeMAGUS
Garanti, år5
EAN5905555017983
Pakkestørrelse (LxBxH), cm43.1x27.1x63
Forsendelsesvægt, kg10.5
Hovedtrinokulær
Vinkel på hovedets hældning30 °
Forstørrelsesområdefra 800x til 1280x
Okularrør diameter, mm23.2
Objektiveruendeligt achromatisk: 4x/0.1 10x/0.25 40xs/0.65 100xs/1.25 (olie) parfokal afstand 45mm (*valgfrit: 20x/0.4)
Drejeligt objektivrevolvertil 5 objektiver
Arbejdsafstand, mm18.89 (4x) 5.95 (10x) 0.775 (40xs) 0.36 (100xs) 2.61 (20x)
Interpupillær afstand, mm48 – 75
Stage, mm180x150
Stage bevægelsesområde, mm75/50
Okular diopterjustering, dioptre±5 (på venstre rør)
KondensorAbbe kondensor, N.A. 1.25, justerbar i midten, justerbar i højden, justerbar blændeåbning, en åbning til en mørkefelt slider og fasekontrast slider, dovetail montering
Blændejusterbar blændeåbning, justerbar irisfeltblænde
Fokuskoaksial, grov fokusering (21mm, 39.8mm/omdrejning, med en låseknop og spændingsjusteringsknap) og fin fokusering (0.002mm)
Justering af lysstyrkeja
Lystype3W LED
Driftstemperaturområde, °C5 – 35
Samle- og installationsvanskelighedsniveaukomplekst
Belysningsplaceringnederst
Vægt, kg8
Dimensioner, mm200x436x400
=== Afgrænser ===Kameraspecifikationer
SensorSONY Exmor CMOS
Farve/monokromfarve
Megapixel2
Maksimal opløsning, pix1920x1080
Sensorstørrelse1/2' (7.2x4.05mm)
Pixelsize, ?m3.75x3.75
Lysfølsomhed2350mV ved 1/30s
Signal/støj-forhold0.15mV ved 1/30s
Eksponering0.1ms–15s
Videooptagelseja
Billedformat*.jpg, *.bmp, *.png, *.tif
Spektralområde, nm380–650 (indbygget IR-filter)
LukkertypeERS (elektronisk rullegardin)
SoftwareMAGUS View
SystemkravWindows XP (32 bit), Vista/7/8/10/11 (32 og 64 bit), Mac OS X, Linux, op til 2.8GHz Intel Core 2 eller højere, mindst 2GB RAM, USB 3.0-port, CD-ROM
MonteringstypeC-mount
Kamera driftstemperaturområde, °C-10 – 50
Driftsfugtighedsområde, %30 – 80
Typebiologisk, lys/optisk, digital
DyseGemel hoved (Siedentopf, 360° rotation)
Forstørrelse, x40–1000 grundlæggende konfiguration (*valgfrit: 40–1500/1600/2000)
Okularer10×/18mm, øjenafstand: 10mm (*valgfrit: 15x/11mm, 16x/11mm 20x/11mm)
Stadieegenskabertov-akset mekanisk stadie, uden en positionsstativ
BelysningLED
Strømforsyning220±22V, 50Hz, AC-netværk
Lysfiltreja
Mulighed for tilslutning af ekstra udstyrfasekontrastudstyr (kondensor og objektiver), mørkefeltskondensor (tør eller olie), polarisationsudstyr (polarisator og analyser)
Brugerniveauerfarne brugere, fagfolk
Anvendelselaboratorium/medicinsk
Forskningsmetodelyst felt
Taske/kuffert medfølgerstøvhætte
Billedhastighed, fps ved opløsning125@1920x1080
Installationsstedtrinokulært rør, okularrør i stedet for et okular
Videformatoutput: *.wmv, *.avi, *.h264 (Windows 8 og nyere), *h265 (Windows 10 og nyere)
Hvidbalanceautomatisk/manuel
Eksponeringskontrolautomatisk/manuel
Softwarefunktionerbilledstørrelse, lysstyrke, eksponeringstid
OutputUSB 3.0, 5Gb/s
SKU83006
EAN5905555017983
BrandLevenhuk
VaretypeMikroskop
Brand -> VaretypeLevenhuk -> Mikroskop
Varetype -> BrandMikroskop -> Levenhuk

Andre kiggede også på

Har du spørgsmål til varen?